DOĞA SPORLARI

27 Temmuz 2022, Çarşamba

Eşsiz coğrafyası ve kültürel mirası ile ziyaretçilerin beğenisini toplayan Artvin; doğal güzellikleri, tarihi zenginliği ve jeopolitik konumunun yanı sıra spor faaliyetlerine elverişli olmasıyla da dikkat çekmekte, doğa sporları turizmi kapsamında Artvin Çoruh Üniversitesi’nin özverili çalışmaları şehrin mevcut potansiyelini daha ileriye taşımak için itici güç oluşturmaktadır. Üniversitemiz bünyesinde açılan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu her geçen gün eğitim kalitesini ileriye taşıyarak kıymetli öğrencilerimiz ve halkımız için Artvin’in çetin doğa koşullarını fırsata çevirmektedir. Göğe komşu topraklar olarak adlandırılan tabiat harikası şehrimizin doğa sporları turizmi olanaklarını değerlendiren Artvin Çoruh Üniversitesi; kano, doğa yürüyüşü, kayak, kampçılık gibi birçok spor faaliyetine öncülük etmekte, her geçen gün spor faaliyetlerine bir yenisini eklemektedir.

Dünyanın birçok yerinde doğa ile iç içe keyifli vakit geçirmek isteyen doğaseverlerin vazgeçilmez etkinlikleri arasında görülen doğa yürüyüşü, spor yaparken huzuru arayanlar için eşsiz bir faaliyettir. Hem sağlıklı yaşam hem de doğal güzellikleri tanıma fırsatı sunan bu etkinlik, günü birlik olarak tamamlanabilecek rotalarda yürüme imkânının yanı sıra zengin el değmemiş doğal güzellikleri görme fırsatının yakalanabileceği uzun doğa yürüyüşlerine de olanak tanımaktadır. Böylesi güzel bir faaliyet için nadide bir cevher olan ilimizin doğasından yararlanmak maksadıyla Artvin Çoruh Üniversitesi deneyimli akademisyen kadrosuyla öğrencilerimiz ve halkımıza çeşitli etkinlikler sunmaktadır. İl genelinde birçok kurumla iş birliği kurarak etkinlikler düzenleyen Üniversitemiz, doğa yürüyüşlerinde öğrencilerimiz ve Artvin halkının bir arada keyifli vakit geçirmesini sağlamaktadır. Şehrimizin coğrafi koşullarının da uygun olması Hatila Vadisi, Genya Dağı, Sahara Millî parkı gibi flora ve fauna açısından zengin doğal güzelliklere tanıklık etmeye imkân tanımaktadır.

Doğa sporları denildiğinde hiç kuşkusuz akla gelen ilk etkinliklerden birisi kampçılıktır. Sporseverlerin doğal ile iç içe huzurlu zaman geçirmek amacıyla tercih ettiği bu etkinlik, şehir hayatının yorucu iş temposundan uzaklaşarak keyifli anılar biriktirmek isteyen insanlara olanak tanımaktadır. Hem doğal güzelliklere tanıklık etmek hem de farklı coğrafyaları deneyimlemek isteyenler için Artvin benzersiz bir deneyim sunmaktadır. Doğa sporları alanında önemli merkezlerden biri olan şehrimizi gelecekte daha iyi bir konuma taşımak isteyen Üniversitemiz, kampçılık etkinliği konusundaki faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversitemiz kamp becerileri ve doğa koruma konusunda öğrencilerimizi bilinçlendirerek doğal yaşamı teşvik etmenin yanı sıra gelecek nesillere bu doğal mirası aktarmak için çalışmalar yürütmektedir.

Temel yaşam kaynağı olarak ön plana çıkan su, insanları günlük yaşam stresinden uzaklaştıran aktivitelere olanak tanımasıyla sporseverlerin ilgisini çeken bir faaliyet alanı hâline gelmiştir. Son yıllarda bireylerin aktif deneyime dayalı bireysel faaliyetlerin ön planda olduğu alternatif turizm türlerine yönelmesi, rekreatif etkinliklerin gelişmesine fırsat tanımış; su sporlarının dünya genelinde yaygınlaşmasını sağlamıştır. Dünya Su Sporları Şampiyonası’na ev sahipliği yapmış olan Çoruh nehri, su sporları için alternatif oluşturmaktadır. Eşsiz bir doğaya sahip şehrimizin olanaklarından istifade etmek için kurulan Üniversitemiz Su Sporları Tesisi, spor faaliyetleri yelpazesini renklendirmeye yönelik çalışmalarını sürdürmektedir. Şehrimizin sunduğu imkânlar dâhilinde hem spor turizmi hem de performans sporu olarak değerlendirilebilecek olan kano, alanında uzman akademisyenlerimizin rehberliğinde ülkemiz ve şehrimizin doğa sporları turizmine değer katmaktadır. Üniversitemiz tesislerinde bulunan deniz kanolarıyla düzenlenen keşif turları Hatila Vadisi’ndeki nesli tükenmekte olan su samurlarını gözlemleme, yamaçların eşsiz güzelliğini görme ve yaban hayatına tanıklık etme konusunda doğa ve sporseverlere eşsiz deneyimler yaşatmaktadır.

Kış mevsimlerinde aktif olarak faaliyet gösteren Atabarı Kayak Merkezi, Artvin’in kış turizmi açısından sporseverler ve doğaseverler tarafından gözde bir şehir olarak tercih edilmesine katkıda bulunan merkezlerin başında gelmektedir. Her yıl binlerce kişiyi ağırlayan merkez, hem profesyonel sporculara hem de amatörlere keyifli dakikalar geçirmek için alternatif oluşturmaktadır. Üniversitemiz tarafından düzenlenen kar etkinlikleri; yeşil, mavi ve beyazın ahenk oluşturduğu kayak merkezinde öğrencilerimizin doyasıya eğlenmesini sağlamaktadır. Şenlik süresince kayak, kar voleybolu, karda halat çekme ve kardan heykel yarışması gibi birçok etkinlik gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Üniversitemiz öğrencileri alanında uzman akademisyen kadromuz eşliğinde amatör veya profesyonel kayak eğitiminin yanı sıra müfredat kapsamında seçmeli kayak dersi alabilmektedirler.

Hayatın rutininden kurtularak yaşamını renklendirmek isteyenlerin tercih ettiği dağcılık, tırmanma, dağ yürüyüşü ve kamp kurmayı sevenleri buluşturan bir spordur. Ülkemizin Kuzey Karadeniz Bölgesi’nde bulunan yeşilin mavi ile buluştuğu şehrimiz, dağcılık sporu için oldukça fazla imkân sağlamaktadır. Kaçkar Dağı (3937m.), Karçal Dağı (3428 m.), Kükürttepe Dağı (3348 m.), Arsiyan Dağı (3164m.) gibi birçok dağa ev sahipliği yapan Artvin toprakları,başta dağcılık olmak üzere birçok spor için uygun alan sunmaktadır. Şehrimizin çeşitli alanlarda gelişmesine katkı sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdüren Üniversitemiz, dağcılık sporu için ilimizin imkânlarını değerlendirmektedir.