Kampüste Yaşam

Sosyal Kültürel ve Sportif Etkinlikler
Üniversitemiz; ögrencilerin beden ve zihin sağlığını korumak ve geliştirmek, spora ilgi duymalarını sağlamak, enerjilerini olumlu alışkanlıklara yönlendirmek, öğrencilere doğru beslenme ve çalışma alışkanlığı kazandırmak, çeşitli aktiviteler ve şölenler düzenleyerek öğrencilerin katılımını teşvik etmek gibi amaçlarla birçok spor etkinliğine imza atmaktadır. Kapalı Spor Salonu, açık spor alanları gibi spor ünitelerinde modern ve sağlıklı ortamlarda gerçekleştirilen spor etkinlikleri arasında, her eğitim-öğretim yılında düzenli olarak gerçekleştirilen spor şenlikleri (kano, futbol, masa tenisi, voleybol, tenis, basketbol, bowling ve satranç turnuvaları) gösterilebilir. Üniversitemiz öğrencileri tarafından 30 öğrenci topluluğu kurulmuştur. Öğrenci toplulukları tarafından geleneksel hale getirilen Gökyüzü Gözlem Şenliği, Uçurtma Şenliği, Kar Şenliği, Doğa Gezileri, Şehirlerarası Kültürel Geziler, ve Şiir Dinletileri gibi etkinliklere Üniversitemiz öğrenci ve personelinin yanı sıra Artvin dışından gelen misafirler de katılmaktadır. Ayrıca öğrenciler, Artvin’in sahip olduğu doğal güzellikler içerisinde kayak ve rafting sporlarına ve doğa yürüyüşlerine katılmak gibi önemli olanaklara sahiptirler.

Barınma ve Beslenme İmkânları
Üniversitemiz öğrencilerinin barınma ihtiyacını karşılamak için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı kız ve erkek öğrenci yurtları bulunmaktadır. Yeni açılacak 500 kişilik öğrenci yurdunun bu sene hizmete girmesiyle KYK’ya bağlı yurtların kapasitesi 4.330’a çıkacaktır. Ayrıca il merkezi ve ilçelerde hizmet sunan özel yurtlar ve vakıflarının kapasitesi de 1.170’dir. Bu bağlamda Artvin’de yüksek öğrenime yönelik hizmet veren 5.500 kişilik yurt kapasitesi öğrencilerimizin barınma konusunda seçeneklerini artırmıştır. Üniversitemiz öğrencilerine Şehir Yerleşkesi, Seyitler Yerleşkesi ve Hopa Yerleşkesinde bulunan yemekhanelerden oldukça uygun fiyata yemek verilmektedir. Ayrıca ögrencilerimiz okul kantininden de alternatif beslenme imkânlarını tercih edebilmektedirler.

Sağlık Hizmetleri
Artvin Çoruh Üniversitesi’nin öğrencilerine, akademik ve idari personeline hizmet vermek üzere Sağlık Kültür ve Spor Daire Baskanlığı’na bağlı Sağlık Hizmetleri biriminde bir hemşire ve bir psikolog görev yapmaktadır. Sağlık Hizmetleri biriminde ilk yardım ve acil bakım hizmeti olarak ateş, nabız, tansiyon ölçümü, küçük yaralanmalarda ve küçük yanıklarda pansuman, burkulmalarda bandaj uygulaması vb. hizmetler verilmektedir. Ayrıca ögrenciler ile Üniversitemiz personeli ve yakınları bulundukları yerdeki Devlet Hastaneleri ve Sağlık Ocaklarından yararlanmaktadır.

Kütüphane ve Bilgi kaynakları
Orijinal tasarımı ile dikkat çeken Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi tüm kullanıcılara yönelik modern imkanlara, donanımlı hizmet ve uygulama altyapısına sahiptir. Merkez Kütüphanede, 7/24 herhangi bir mekandan erişebilecekleri 40 online veritabanı aracılığı ile 31.796 elektronik dergi, 4.387.450 elektronik kitap, 4.158.621 uluslararası tez, 100’ün üzerinde ülkeden 3.597 gazete ve 3894 popüler dergi bulunmaktadır. Bu elektronik kaynaklara bilgisayar, tablet ve mobil cihazlar aracılığıyla ulaşmak mümkündür.

Nihat Gökyigit Kongre ve Kültür Merkezi
Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi sempozyum, seminer, kongre ve konferans gibi çesitli kültürel ve akademik etkinliklere ev sahipligi yapmaktadır. Merkez, 487 koltuk kapasiteli kongre salonuyla konser, tiyatro ve kongre organizasyonlarında duyulan mekân ihtiyacına cevap vermektedir. Kongre ve Kültür Merkezinde ayrıca 130’ar kişilik 3 farklı salon, tiyatro ve konser grupları için 3 kulis, 3 prova odası, 3 atölye, 6 sanatçı odası, toplantı salonu, çeviri ve projeksiyon odası ve VIP salonu bulunmaktadır.